Gaziantep Sosyalleşme Festivali
Gaziantep Sosyalleşme Festivali
13 Ekim 2018
HASAN SÜZER ETNOGRAFYA MÜZESİ
HASAN SÜZER ETNOGRAFYA MÜZESİ
17 Ekim 2018
Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, İstasyon Caddesi üzerinde bulunmakta olup, arkeolojik kazılarla ve satın alma yoluyla oluşturulan alaka çekici ve zengin bir koleksiyona sahiptir. Alt Paleolitik dönemden günümüze kadar kesintisiz iskân gören Gaziantep’te müze kurma çalışmalarının tarihi 1944 seneye dayanmaktadır. 1969 seneninde İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Arkeoloji Müzesinin teşhir ve tanzimi yapılarak hizmete açılmıştır. Müzenin yapıt istikametinden zenginleşmesi ve Zeugma Antik Şehrinden çıkarılan mozaiklerin de bir dönem Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmesiyle mekân yetersizliği ortaya çıkmış, 2011 seneninde mozaiklerin Zeugma Mozaik Müzesine taşınmasıyla Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Bakanlığımız tarafından yine projelendirilerek muasır müzecilik anlayışına uygun, bir hayli yenilikler ve çağdaş sergileme metotları kullanılıp, teşhir alanları genişletilerek 18 Mayıs 2017 tarihinde yine ziyaretçilere açılmıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde Alt Paleolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar olan sergileme birimleriyle ziyaretçileri sanki geçmişten günümüze tarihsel bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu yolculuk taban kattan başlayıp, tarihsel dönemlerin sıralanışına göre Cumhuriyet dönemine kadar uzanmaktadır. Taban katta duvarlarda Gaziantep’in geçirdiği tarihsel dönemler ve Gaziantep’ in tarihteki isimleri görsel olarak ziyaretçilere sunulmaktadır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Jeolojik Dönem fosil ve kayaçları ile başlayan teşhir, Gaziantep’in Tabiat Tarihi ve Alt Paleolitik dönemin özelliklerinin çarpıcı bir şekilde teşhiri ile devam etmektedir. Nesli tükenmiş olan Maraş Fili’nin eldeki iskeletleri de müzede sergilenmektedir. Paleolitik dönem biriminin hemen yanında, tarihin en ehemmiyetli devirlerinden biri olan ve insanlık tarihine istikamet veren Neolitik döneme ait taş heykel teşhiri ile devam etmektedir.

Gaziantep’in Kalkolitik ve Daha önceki Tunç Çağı’nı temsil eden bölümde, arkeolojik kazılarla ele geçirilen Şaraga, Sakçagözü, Gedikli, Tilmen, Zincirli ve Sam buluntuları sergilenmektedir. Daha önceki Tunç Çağı’na ait bir kabir canlandırılarak buluntuları ile birlikte teşhir edilmiştir. Gaziantep’te en ehemmiyetli dönemlerden biri olan Geç Hitit Dönemi buluntuları müzenin zemin katında, ziyaretçilere dönemin özellikleriyle yansıtılmaktadır. Karkamış Antik Şehiri buluntuları da burada sergilenmektedir. Bu bölümde Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilenen ortostatların replikası yapılarak Geç Hitit döneminin saray yapısı teşhir edilmiştir. Ayrı olarak bu bölümde Anadolu / Kuzey Suriye orijinli bir yapı türü olan ve Demir Çağı’nda Anadolu, Suriye, Filistin, Batı İran ve Mezopotamya’da kamusal mimarlıkta yaygın olarak kullanılan Bit Hilani tasarı tipi, mimari anlayışın özellikleri gözler önüne serilmektedir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

 

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin birinci katında Anadolu Muasırlıkları, damga ve silindir mühürler, Dülük Antik Şehiri ve taş yapıtlar, demir çağı, Pers Dönemi, Kommagene Krallığı ve takılar sergilenmektedir.

Müzenin taban katında Gaziantep’in Klasik/Hellenistik ve Roma Dönemi’ nin ehemmiyetli buluntuları, kireç taşından yapılmış heykeller, kabir stelleri, Roma dönemine ait bir aile kabir odası da teşhir edilmektedir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Zeugma Antik Şehiri kazılarında bulunan, Zeugma Kil Damga Baskılarının bir bölümü, sikkeler, Gaziantep İslam Dönemi ve Osmanlı Döneminde ele geçen buluntular da burada sergilenmektedir.

Müzenin bahçesinde ise Hitit ve Geç Hitit Dönemi’ne ait bazalt taştan kabartma steller, kabir taşları, Roma Dönemi lâhitleri, çeşitli yapılara ait taş mimari eser parçaları bulunmaktadır.

Kış Açılış Saati         : 09:00(Kasım-Mart)
Kış Kapanış Saati   : 17:00
Yaz Açılış Saati        : 09:00(Nisan-Ekim)
Yaz Kapanış Saati  : 19:00
Tatil Günü               :Her gün açık
Giriş Ücreti             : 6 TL

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir