Gaziantep Usulü Peynirli Börek
Gaziantep Usulü Peynirli Börek
26 Nisan 2019
Gaziantep'te Bulunan En Eski 3 Çeşme
Gaziantep'te Bulunan En Eski 3 Çeşme
26 Nisan 2019
Gaziantep Anıt Mezarları

Gaziantep Şehrinde Bulunan Anıt Mezarlarını Bu Yazıda Bir Araya Getirdik. Bu Anıtlar Tarihlerine Göre Sırasıyla...

1- Elif Anıt Mezarı:

Gaziantep Anıt Mezarları

Elif Köyü’nde bulunan anıt mezar, kesme taştan inşa edilmiş olup, M.S. 2. veya 3. yüzyılla tarihlendirilmektedir. Köyün bulunduğu yer Sugga Antik Kenti’dir ve bu bölge Dülük Antik Kenti, Zeugma Antik Kentiyollarının kesişme noktasında yer alır.

2- Hisar Anıt Mezarı:

Gaziantep Anıt Mezarları

Hisar Köyü’ndeki anıt mezar, günümüzde sağlamlığını korumaktadır. Tıpkı Elif Anıt Mezarı gibi yapımında kesme taş kullanılmıştır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan anıt mezarın M.S. 2. veya 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

3- Hasanoğlu Anıt Mezarı:

Gaziantep Anıt Mezarları

Kare planlı bir kaide üzerine kesme taştan inşa edilmiş olan Hasanoğlu Anıt Mezarı, diğer anıt mezarlara göre daha estetik bir mimariye sahiptir. Elif ve Hisar anıtların gibi M.S. 2. veya 3. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

4- Gaziantep Dolmen Mezarları

Gaziantep Anıt Mezarları

Halk tarafından delikli taş olarak adlandırılan Dolmen mezarları, Gaziantep’in turizmini hareketlendiren alanlarından biridir.Yavuzeli ilçesindeki Ballık Köyü ve Küçük Karakuyu Köyü’nde bulunan mezarların yükseklikleri 650 metreden başlamaktadır. Bulunduğu arazideki mezarlar 850 metreye kadar yükseklik göstermektedir.
Dolmen mezarları, genellikle dörtgen podyum üzerinde olup, İsrail dolmenleri ile benzerlik gösterir. Hangi yıl yapıldığı kesin olarak bilinmese de Bronz Çağı toplumları tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.Gaziantep’in önemli kalıntıları olan Dolmen mezarları gezilecek yerler listenize mutlaka dahil olmalı.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir