Fesleğenin Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Gaziantep İklimi Ve Coğrafi Yapısı
Gaziantep İklimi Ve Coğrafi Yapısı
13 Şubat 2019
Ev Kazalarını Önlemenin 8 Pratik Yolu
Ev Kazalarını Önlemenin 8 Pratik Yolu
13 Şubat 2019
Fesleğenin Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada yetişen birçok bitki faydalıdır. Bu bitkiler insanların hastalıklarına iyi gelmekte, hatta çözüm olmaktadır. bu içeriğimizde fesleğenin faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Doğada bulunan bitkilerin çoğu sağlığa faydalıdır. Bu bitkileri birçok hastalığa iyi gelmekte hatta, çözüm olmaktadır. Fesleğen de bu bitkiler arasındadır. Fesleğen ballıbabagiller familyasından gelmektedir. Ilıman bölgelerde yetişmektedir. Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmektedir. En çok görüldüğü bölgeler ise Akdeniz ve Ege Bölgesidir. Fesleğen yemeklerde, salatalarda ve limonata da kullanılmaktadır.

Yiyecek olarak kullanımının dışında süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Süs bitkisi olarak muhteşem kokular da vermektedir. İçeriğinde kalsiyum ve demir bulunmaktadır. Antioksidan özelliği de taşımaktadır. İçerisinde bulunan A, C vitamini kalsiyum, demir ve mangenezi karşılamaktadır. Kış aylarında yaşanan grip, nezle, boğaz ağrılara iyi gelmekte ve balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Mide krampları, gaz ve şişkinlik gibi sorunlarda çözüm olmaktadır. Sindirim ve bağırsak problemlerine iyi gelmektedir. Baş ağrısını gidermekte ve kişiyi sakinleştirmektedir. Ağız yaralarında fesleğen kullanılmaktadır. Gargara yapılarak kullanılırsa, ağız yaralarının iyileşmesini sağlamaktadır. Saç köklerine masaj yaparak kullanılırsa, saç köklerini besler ve güçlendirir. Kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Fesleğenin 7 Mucizevi Faydası

  • Kanserle Mücadele Eder

Fesleğenin kanserden koruma gücüne sahip olduğu birçok insan tarafından bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni, akciğer, ağız, karaciğer ve deri kanserini önlemeye yardımcı olan fitokimyasallar içermesidir. Fesleğen kanser hücresi apoptozunu başarılı bir şekilde indükleyebilir ve kanser hücrelerinin vücudun başka bölgelerine yayılmasını engelleyebilir.

  • Bakteri Enfeksiyonlarına Karşı Korur

Fesleğen ani-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan, insan vücudunun içindeki bakterilerin büyümesine karşı önemli bir koruma sağlayabilir. Yapılan çalışmalara göre fesleğen, enfeksiyon gelişimini büyük ölçüde engelleyerek bakterilere karşı harekete geçer.

  • Kalp Sağlığını Destekler

Fesleğen, kasların gevşemesine ve büzülmesine yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda kişide sağlıklı tansiyonu korur.

  • Uyku Problemlerini Çözer

Fesleğen, kan akışını iyileştiren ve uyku sorunlarına yardımcı olabilecek zengin bir magnezyum kaynağıdır.

  • Cilt Bakımında Etkilidir

Antioksidan kimyasalların antibakteriyel faydalarla kombinasyonu, fesleğeni cilt sağlığı için mükemmel hale getirir. Aknenin önlenmesine ve cildinizin daha genç görünmesine, yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

  • Epilepsinin Kontrol Altına Alınmasına Yardım Eder

Fesleğenin beyindeki spazmodik aktiviteyi azalttığı gözlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir başka çalışma da fesleğen yapraklarındaki öjenolün sinir sistemi için faydalı olduğunu göstermektir.

  • Enerjik Olmanızı Sağlar

Fesleğen içeriğinde adenosin trifosfatın üreticisi olan bakır bulundurmaktadır. Bu, yorgunluk ve bitkinliğin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir bileşiktir. Enerji seviyelerini yüksek tutmak için fesleğen içeren yiyecek ve içecekler tüketilebilir.

SAĞLIKLI KİLO ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir