Gaziantep’te Birbirinden Güzel Festivaller

Gaziantep’te Birbirinden Güzel Festivaller
  • Etkinlik Tarihi Sürekli Etkinlik
  • Etkinlik Yeri Belirtilmemiş

Etkinlik Detayı

Ülkemizde, eğlenmek, hasat kutlamak, anmak, mutfak kültürünü yansıtmak, tarihi yaşatmak için birbirinden güzel festivaller düzenleniyor.

İşte o birbirinden güzel,eğlence dolu Gaziantep Festivalleri;

Turizm Haftası ve Turizm Fuarı (Nisan)

Ekonomisinin yanında tarihi, kültürel ve yerel zenginlikleri, mutfak kültürü, sınır kenti oluşu, kamu ve özel sektör sağlık yatırımları ve üniversiteleri ile Gaziantep turizm açısından önemli bir etkinliğe sahiptir.

Hıdırellez Şenlikleri (Mayıs)

Hıdrellez, kimi inanışa göre Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştukları gündür. Hıdırellez ayrıca Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir

İslahiye Üzüm , Biber ve Kültür Festivali (Mayıs)

Biber İslahiye'nin en önemli ve ünlü tarım ürünlerindendir. Kırmızıbiber dünyada en yaygın tüketilen ve ticarete önemli yeri olan baharatlardan biridir. Türkiye'de önemli kırmızıbiber üreticisi ülkeler arasında yer almakta olup, kırmızıbiber verimi dünya ortalamasının üzerindedir. Üzüm ise ilçemizde yetiştirilen ürünlerin başında yer alır. Kalitesi ve lezzetiyle markalaşma yolunda ilerleyen iki üründen biridir. İşte bu saydıklarımızın devamı ve ülkemizin geliri kalkınması ve değerleri açısından bu festival çok önemlidir. İslahiye halkı ve festivali düzenleyen İslahiye belediyesi bu önemin bilincinde olup biber ve üzüm üreticilerini de bu konuda bilinçlendirerek hem festivalin devamlı olmasını hem de üretimin katlanarak sürmesini sağlamaktadır.

Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali (Eylül)

bölgenin kültürünü, dokusunu, sanatını yani bizi biz yapan şeyleri ön plana çıkartan ve tanıtan belediyecilik anlayışıdır. Bizde Oğuzeli Belediyesi olarak bunlara paralel şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana bizim gerçekleştireceğimiz üçüncü festival olacak. Buradaki amacımız Oğuzeli'nin kültürünü, sanatını, yöresel ürünlerini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak.

Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri (29 Ekim)

Gaziantep'te her yıl düzenlenen Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri, geleneksel sporu yaşatan spor organizasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Gaziantep'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu (25 Aralık)

Kurtuluş Savaşı döneminde, aziz vatanımızın hemen her köşesinde topyekün sürdürülen istiklal mücadelesinin en çetin sahnelerinden biri de Gazi şehrimizde yaşanmıştır. Antep halkı vatan sevgisi, bağımsızlık aşkı, kurtuluşa olan inancı ve kararlılığıyla Şahin bey, Şehit kamil, Karayılan ve daha bir çok kahramanlar sayesinde zafere kazanarak kurtuluşa ulaşmışlardır. Gaziantep Savunması gibi tarihi tersine çeviren mücadele örneklerinin her zaman hatırlanması için her yıl 25 Aralık'ta düzenlenen törenler sayesinde Antep halkı şimdi olduğu gibi gelecekte de rehber olmaya devam edecek.

Fıstık Festivali (Eylül)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antep Fıstığı Kültür Festivali Antep Fıstığının tüm dünyaya tanıtımının yapılması ve ekonomik değerinin arttırılması amacıyla başladı. Bugün ise sadece Antep Fıstığı değil Gaziantep’in tüm kültürel değerlerinin tanıtıldığı, yerli ve yabancı birçok katılımcının yer aldığı büyük bir festivale dönüşmüştür. Şehrimizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra Dünyaca ünlü Antep fıstığının, mutfak kültürünün ve el sanatlarının uluslar arası boyuta taşındığı bir festival olma özelliğine sahiptir. Festival kapsamında kültür ve sanat etkinlikleri, kortej, konserler, sergiler, yarışmalar, kardeş şehir gösterileri, söyleşi ve halk oyunları düzenlenmektedir.

  • Etkinlik Tarihi Sürekli Etkinlik
  • Etkinlik Yeri Belirtilmemiş
DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha