Doğu'da Saklı Kalmış 8 Gizemli Yer
Doğu'da Saklı Kalmış 8 Gizemli Yer
13 Şubat 2019
Hava Değişimine Karşı 8 Tavsiye
Hava Değişimine Karşı 8 Tavsiye
13 Şubat 2019
Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

Geçmişte bir çok kutsal yer oluşmuştur. Pek çok kutsal mekan güzel görünüşüyle veya konforuyla milyonlarca insanı yollara düşürmüştür. Fakat bu kutsal yerler sadece maneviyat değeriyle her yıl inanılmaz rakamlara ulaşan insan sayısını kendine çekmeyi başarmıştır. Bu yerlerin ülkeleri Avusturalya, İsrail, Yunanistan, Japonya, Hindistan, Türkiye, Tibet, Roma, Filistin, Çin'dir. İşte sizler için derlediğimiz dünyadaki en kutsal yerler...

  • Avusturalya - Uluru

Avustralya'da bulunan ve Aborjinler için kutsal sayılan yerdir. Aborjinler burayı yaşamın kaynağı olarak gördükleri için saygı duyup, kutsal yer olarak görmektedirler. Günümüzde bu devasa kayanın adı Ayers Kayalığı'dır. Bu kayalığın özelliği gün içerisinde renk değiştirmesidir.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • İsrail - Kudüs

Kudüs Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir şehirdir. Çok sayıda cami ve kiliseyi içerisinde barındıran Kudüs, yaklaşık olarak 3000 yıldır Yahuduliğin merkezi sayılmaktadır. Yahudiler için önem taşıyan bu şehir Ağlama Duvarı her sene yahudilerin büyük bir çoğunluğunun ziyaretine uğruyor.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Yunanistan - Athos Dağı

Yunanistan'da bulunan Athos Dağı ilginç bir kutsal yer. Meryem Ana’ya tanrı tarafından hediye edilmesiyle başlayan dağın kutsallığı, dağa 20 manastır yapılmasıyla devam etmiştir. Athos Dağı'ndaki 20 manastırda yaşayan din adamları içinde hiçbir kadın yoktur çünkü oraya kadınların girmesi kesinlikle yasaktır.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Hindistan - Varanasi

Hindistan'ın Ganj nehrinde bulunan yer, 4000 yıllık tarihiyle en eski kentlerindendir. Hindular için burası, ölüleri yakmaya, ayinlere katılmaya ve günahlardan arınmak için yıkanmaya gelinen kutsal yerdir.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Türkiye - Sultan Ahmet Cami

İçerisindeki çinilerin renklerinin ağırlıklı olarak mavi olmasından dolayı genellikle yurt dışında "Mavi Camii" olarak bilinmektedir. İçerisindeki sanatsal güzelliklerle hayran bırakan cami, 43 metre boyundadır ve 6 minaresi bulunmaktadır.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Tibet - Kailash Dağı

Himayalar'ın bir uzantısı olan bu dağ, Budistler, Hindular, Jainler ve Bönler için kutsal sayılmaktadır. Hacı olmaya gelenlerin buradaki yolculukları 3 hafta sürmektedir.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Hindistan - Bodh Gaya

Hindistan'ın diğer kutsal yerlerinden biridir. Buddha burada meditasyon yaparken nirvanaya ulaşmıştır ve bu yüzden kutsal sayılan yerlerdendir.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Roma - Vatikan

İtalya'nın Roma şehrinde yer alan, Hıristiyanlık dininin kutsal devletidir. Katolik mezhebinin ve Papa'nın şehri olan yer Roma'nın içinde bambaşka bir devlettir. Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

  • Suudi Arabistan - Mekke

Mekke, Hz. Muhammed'in doğduğu ve Kur'an-ı Kerimi indirdiği kutsal bir yerdir. İslam dininde ilk ve en kutsal sayılan yerdir. Her yıl milyonlarca Müslüman, Kabe'nin etrafını tavaf edip hacı olmak için buraya gelmektedirler.

Dünyadaki En Kutsal 10 Yer

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir