Beyni Ölüme Sürükleyen Yiyecekler

Müslümanlar İçin İnsan Zinciri
Müslümanlar İçin İnsan Zinciri
22 Mart 2019
Hafızanızı Güçlendirecek Yiyecek ve İçecekler
Hafızanızı Güçlendirecek Yiyecek ve İçecekler
22 Mart 2019
Beyni Ölüme Sürükleyen Yiyecekler

Bazı yiyecekler insanın düşünmesine ya da hafızasını için tehlike oluşturuyor. Günümüzde bu tehlikenin giderek artığını belirten uzmanlar, beynimizi hantallaştıran yiyecekleri şu şekilde sıralıyor. İşte beynimize zarar veren yiyecekler!

Alkol

Karaciğeri iflas ettiği bilinen bir gerçektir. Ancak az bilinen diğer zararı ise beyni bitirdiğidir. Sağlıklı düşünmeyi zayıflatır, hafızayı hızla tüketir. Uzun vadeli alkol kullanımında kalıcı hasarlara yol açılabilir.

Önceden Pişirilmiş Gıdalar

Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açmaktadır. Kişinin ileriki yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riski artar.

Trans Yağlar

Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Bu yağlar çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinen sorunlarındandır. Ancak şu bir bilinmeyen gerçek ki beyne oldukça zararlıdır.

Nikotin

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları saymakla bitmez. Beyinle olan ilgisine gelince ise vücudunuzdaki en önemli organa kan gitmediğini düşünün. Beyniniz yavaş yavaş ölüyor ve siz de buna seyirci kalıyorsunuz. Çok pislik bir durum öyle değil mi?

Yapay Tatlandırıcılar

İnsanlar zayıflamak yerine yapay tatlandırıcılar kullanırlar, şeker zararlı diyip bu tatlandırıcıları tercih ederler. Ancak bir şeyi unutmuşlardır ki bu yapay tatlandırıcılar şekerden daha zararlıdır. Ne kadar zayıflamayı kolaylaştırsa da bunun yanında sağlıklı düşünmenizi engelliyor.

Şeker Ve Şeker Ürünleri

Uzun süreli şeker kullanımı beyin ile ilgili problemlere yol açıyor. Aynı zamanda hafızayı da zayıflattığı kanıtlanmıştır. Öğrenme kabiliyetini engellediğini ifade eden uzmanlar bu sebeplerden dolayı şekerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Fast Food

Son yıllarda, çocuktan yaşlıya kadar büyük bir kitleyi etkisi altına alan fast food mekânları oldukça ilgi görüyor. Fast food tüketiminin bir hayli artması endişe verici sorunlar ortaya çıkartıyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda fast food ürünleri beynin kimyasını değiştirdiği ortaya konulmuştur. Bu ürünler insanlarda şişmanlık, yorgunluk, öğrenme bozukluğu ve hafızayı zayıflatıyor.

Kızartılmış Yiyecekler

Kızartılmış, işlenmiş, katkı maddeli yiyecekler insanın beynine zarar veriyor. Cips, patates kızartması gibi gıdalar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açıyor. En toksinli ve zararlı kızarma yağı, çoğumuzun kullandığı ayçiçeği yağıdır.

Çok Tuzlu Gıdalar

Tuzun kalbe verdiği zararı, tansiyona neden herkes bilir. Bilinmeyen ise tuzun içindeki yoğun sodyumun beyne de zarar verdiğidir. Düşünme yeteneğini zayıflatan tuz, zekayı da geriletiyor.

İşlenmiş Proteinler

Proteinler iyidir. Et en iyi ve en kaliteli protein kaynağıdır. Ancak bazı protein kaynağı olarak görülen sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş proteinlerden uzak durmak gerekiyor. Doğal proteinler beynimize iyi yönden fayda sağlarken, işlenmiş proteinler tam tersi sinir sistemimizi tahrip ediyor.

Tahıllar

Tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar veriyor. Ancak tek istisna %100 olan kepekli tahıllar bu kategoride yer almıyor. Tahıllar her yönde hızlı yaşlanmanıza neden oluyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir