Anadolu Evleri
Anadolu Evleri
29 Ekim 2018
Soğuk Algınlığı ve Gribe Birebir: Beyran Çorbası
Soğuk Algınlığı ve Gribe Birebir: Beyran Çorbası
30 Ekim 2018
Bakırcılar Çarşısı

Gelin beraber Bakırcılar çarşı'sında ufak bi gezintiye çıkalım.

Gaziantep'te gezilecek yerlerden olan Bakırcılar Çarşısı, isminden da anlaşılabileceği üzere bakır işiyle uğraşan dükkanların sıralandığı bir çarşıdır. Osmanlı döneminde ehemmiyetli bir ticaret merkezi olarak Antep, ticari hayatta ehemmiyetli rol oynamıştır. Bu zengin ticari hayat içerisinde, bakırcılığın ayrı bir yeri bulunmaktadır.

Bakır işçiliği, genel olarak Güneydoğu Anadolu coğrafyasının tarihi ticaret ağının bir parçası olduğu için Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin şehirlerinde de ehemmiyetli bir yer tutmaktadır. Bu şehirlerde de Gaziantep'de olduğu gibi Bakırcılar Çarşısı isminde bu tip mekanlar bulunmaktadır.

19.asrın ikinci yarısından itibaren Gaziantep'teki bakır işçiliği ehemmiyetli aşamalardan geçmiştir. Bu tarihe kadar geleneksel olarak üretilen bakır eşyaların ve süslemelerin yanısıra yeni ve özgün bakır işçiliği de ön tasarıya çıkmıştır.

Yeniden bu dönemde  Gaziantepli bakırcılar, Osmanlı İmparatorluğu hudutları içindeki diğer bakırcılık merkezlerini de yakından izlemiş ve bunların bazılarından esinlenmişlerdir. Gaziantep’ te üretilen bakır eşyalar, bilhassa asrın ikinci yarısında ehemmiyetli bir ticaret malzemesi haline gelmiştir.

Yukarıda söz ettiğimiz Gaziantep'deki bakır işçiliğinin tarihsel izlerini, son zamanlarda Gaziantep Bakırcılar Çarşısı'nda gözlemlemek olasıdır. Dar sokaklarda karşılıklı olarak sıralanmış olan bakır dükkanlarında pek çok bakır ürünü bulmak mümkündür. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle Bakırcılar Çarşısı'nda iyileştirmeler yapılmıştır.

Bu sayede şehrin turizm değerinin artması amaçlanmıştır. Gaziantep gezinizde uğrayabileceğiniz yerlerden biri de Bakırcılar Çarşısı'dır. Burada gezerken hem bakıcıların el işi seslerini duyacak hem de tarihi hissedeceksiniz. Ayrı olarak Gaziantep'ten armağanlık eşya almak için de burayı seçenek edebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Nerede

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Gaziantep ilinin Merkez ilçesi olan Şahinbey ilçe merkezinde Eski Saray Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Nasıl Gidilir

Gaziantep otogarından Karagöz yazan dolmuşları kullanarak Bakırcılar Çarşısına ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden yürüyerek de Bakırcılar Çarşısı’na gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir