Türkiye’de Az Bilinen 6 Doğa Harikası Yer
Türkiye’de Az Bilinen 6 Doğa Harikası Yer
13 Şubat 2019
Vali Gül Okul Aile Birliği Toplantılarına Katıldı
Vali Gül Okul Aile Birliği Toplantılarına Katıldı
13 Şubat 2019
Adım Adım Gaziantep'in En Meşhur Yerleri

Halk arasında "Antep" olarak da anılan Gaziantep şehri, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihi bir şehirdir. Adım adım Gaziantep gezisi buyurun izleyelim.

Bey Mahallesi

Gaziantep’in tarihi olan Bey Mahallesi, Ermenilere, Türklere, Yahudilere, Suriyelilere ev sahipliği yapmış bir mahalle. Günümüze gelindiğinde mahalle dar sokakları, müzeleriyle ve geleneksel Gaziantep evleriyle tarihi ayakta tutmayı başarırken kiliseden bozma camisi, özel işletmeye açılan kafeleriyle de bir o kadar değişime uğradı. Bey Mahallesi'nin tarihi için tıklayınız.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Türkiye'de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olup, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle şehir merkezinde, Alleben Deresi'nin güney kenarında, yaklaşık 25 m yükseklikte hemen herkesin dikkatini çeken bir tepe üzerindedir. Gaziantep Kalesi'nin tarihi için tıklayınız.

Zincirli Bedesten

Doğu Batı ve Güney Kuzey yönünde uzanan iki koldan meydana gelen yapı iki tarafında dükkanların oluştuğu iç sokaklar şeklindedir, bedestenin iç sokakları çapraz tonozla, iki yanda sıralanan dükkanlar ise beşik tipi tonozlarla örtülüdür. Yapılan dış aydınlatmalar ile gecede hoş bir görünüme sahiptir. Gaziantep'te bulunan bedestenleri görmek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir