8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü "Kutlama mı? Anma mı?"

Fenerbahçe Beko, Real Madrid'e Konuk Oluyor
Fenerbahçe Beko, Real Madrid'e Konuk Oluyor
6 Mart 2019
Demet Akalın ve Alişan 6 Yıl Sonra Yeniden Bir Aradalar
Demet Akalın ve Alişan 6 Yıl Sonra Yeniden Bir Aradalar
6 Mart 2019
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü "Kutlama mı? Anma mı?"

Her yıl 8 Mart da; 8 mart dünya kadınlar günü neden çıkmıştı, 8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili yazı, 8 mart dünya kadınlar günü tarihçesi kısaca, 8 mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıktı, 8 mart dünya kadınlar günü etkinlikleri, 8 mart dünya kadınlar günü hangi ülkelerde tatil, 8 mart dünya kadınlar günü hangi ülkede resmi tatildir, Türkiye'de 8 mart dünya kadınlar günü tarihçesi gibi sorulara cevap arayışlarına girildiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü aslında kutlama mı? yoksa bir anma mı? Gelin hep birlikte doğrusunu öğrenelim.

Neden 8 Mart?

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.

Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.[3] İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü "Kutlama mı? Anma mı?"

8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (yukarıda) Rosa Luxemburg ile

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Ekim Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan[kaynak belirtilmeli] Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.

Son Olarak Söylemek İsterim ki

"Hepimizin her sene, eşlerimize, annelerimize, kardeşlerimize veya etrafımızdaki kadınlara küçük bir hediye alarak, sözde “kadınlar değerlidir, onlar çiçektir, narindir” diyerek kutladığımız bir gün değil midir? Hatta bazı erkeklerimizden şu soruya defalarca maruz kalıyoruz; “Neden kadınlar günü var da erkekler günü yok? Bütün hakları siz aldınız bize hak kalmadı” gibi. Lakin şunu gözden kaçırıyoruz; acaba kadınlar neden hak arama gereksinimi duyuyor? Keyfimizden değildir herhalde. Canımız sıkıldıkça bize hak verin demiyoruzdur diye düşünüyorum ben. Demek ki burada bir mağduriyet var, demek ki burada bir facia var.
Peki şöyle söyleyeyim sizlere; Neden 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü olarak literatüre geçmiş. Nedenini sizlere söyleyeyim mi? Çünkü hiçbir toplumda erkekler ezilmiyor, çünkü erkekler hak iddia etmedi. Yok saydığımız varlığın aslında toplumu var ettiğini gerçeğini düşünmek bile bizi korkutuyor değil mi? Bu gerçeği kabul etmek bile olanaksız bizler için. Sizler bunu kabul edin veya etmeyin bu gerçekten kaçamayacaksınız. Kadın özgür, çağdaş ve laik oldukça toplumu daha da ileri götürmek için, çabalayan insanlarımızın emeği asla boşa çıkmayacaktır. Gelişmişlik düzeyini belirleyen en büyük etken olarak Atamızın izinden devam edeceğiz. Kadınız, varız, var olacağız"

Şebnem Esra ŞAHİN

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir